https://szczesliwemacierzynstwo.pl

Zadbaj o zdrowie swoje i swojej rodziny

Szkodliwe drobnoustroje są wszędzie wokół nas. Badania dowodzą, że większość infekcji przenoszonych jest przez dotyk. Na rękach „żyją” m.in. rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne za biegunki, również gronkowiec złocisty, powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, a także pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, oraz jaja tasiemca i owsika. Wirusy czy bakterie mogą dostać się na powierzchnie nie tylko przez dotyk, ale również bezpośrednio przez kaszel i kichanie. Szkodliwe drobnoustroje towarzyszą nam na każdym kroku, dlatego tak ważne jest, by się przed nimi chronić.

Bakterie, wirusy i grzyby są najbardziej niebezpieczne dla osób ze słabą odpornością czyli ludzi starszych i małych dzieci, szczególnie noworodków. To przede wszystkim złe nawyki higieniczne dorosłych są przyczyną chorób biegunkowych u najmłodszych dzieci. W grupie dzieci do 5. roku życia przebieg zakażeń przewodu pokarmowego może być bardzo ciężki. Każdego roku na świecie z powodu biegunek umiera 3,5 do 4 mln dzieci w tej grupie wiekowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 69%1 zakażeń przewodu pokarmowego było skutkiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce i powierzchnie.

Niebezpieczne drobnoustroje potrafią długo przetrwać na powierzchniach

Większość mikroorganizmów może przeżyć poza ciałem ludzkim od kilku do kilkunastu miesięcy. Na wilgotnych powierzchniach pałeczki E. Coli przeżywają do 16 miesięcy. Z kolei gronkowiec złocisty „lepiej się czuje” w suchym środowisku, w którym zachowuje żywotność przez 7 miesięcy. Także prątki gruźlicy wolą suche otoczenie i przeżywają poza organizmem ludzkim nawet przez kilka lat. Krócej „na zewnątrz” mogą przetrwać wirusy, np. wirus grypy – do 48 godziny, wirus HIV – do 7 dni. Długą żywotnością charakteryzują się wirusy wywołujące zatrucia pokarmowe, np. rotawirusy przeżywają poza organizmem do 60 dni, a adenowirusy do 3 miesięcy.
Nawet jeśli my dbamy o higienę rąk, inni mogą o tym zapominać. Dlatego łatwo jest „złapać” szkodliwe drobnoustroje przebywając w zatłoczonym miejscu, podróżując środkami komunikacji miejskiej, robiąc zakupy w sklepie czy witając się z chorą osobą. Jak wynika z raportu pt. „Higiena rąk i otoczenia Polaków” przygotowanego przez markę Dettol wraz z Centrum Zdrowia Dziecka bakterie E. Coli, odpowiadające za groźne dla zdrowia, a nawet życia, zakażenia przewodu pokarmowego można znaleźć głównie w toaletach, ale również na poręczach w środkach komunikacji, wózkach w centrach handlowych. Obecne są także na placu zabaw dla dzieci i przewijakach, a co najbardziej zaskakujące – kuchennych blatach.

Dbając o higienę, eliminujesz groźne drobnoustroje

Pocieszające jest jednak to, że jesteśmy w stanie walczyć z zarazkami i zmniejszyć, a nawet wyeliminować ryzyko zakażenia. Mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, najlepiej antybakteryjnym, przez 30 sekund eliminuje całkowicie obecność drobnoustrojów na naszych rękach. Pamiętaj, by zawsze myć ręce:
• przed przystąpieniem do posiłku oraz karmienia dzieci;
• przed przygotowaniem posiłku, szczególnie przed i natychmiast po przygotowaniu potrawy z surowców takich jak mięso, drób i ryby;
• po skorzystaniu z toalety;
• po powrocie do domu z pracy, ze sklepu lub podróży koleją, czy środkami komunikacji miejskiej;
• po zabawie ze zwierzętami i po porządkowaniu kuwet;
• po tym, jak zakrywamy dłońmi nos i usta w czasie kaszlu i kichania oraz po użyciu chusteczki do nosa;
• po kontakcie z osobą chorą w domu lub szpitalu;
• przed i po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych;
• po czynnościach porządkowych i wyrzuceniu śmieci, odpadków;
• po zmianie pieluszki u dziecka lub osoby chorej;
• po kontakcie z krwią, wymiocinami lub wydalinami (moczem, kałem).

Mycie rąk to główna zasada, której powinniśmy przestrzegać.

Dołącz do Misji dla Zdrowia

Marka Dettol już od ponad 70 lat chroni najmłodszych i ich rodziny przed rozprzestrzenianiem się chorób. W 2006 r. stworzyła program Misja dla Zdrowia, w ramach którego inicjuje na całym świecie działania wspierające dobre praktyki higieniczne. Do grupy państw uczestniczących w akcji dołączyła również Polska. Celem akcji jest edukowanie i wspieranie rodzin w zakresie dobrych praktyk higienicznych. Marka Dettol istnieje na polskim rynku już od ponad roku. Szczególnie są jej bliskie kobiety w ciąży i młode mamy. Zdrowie i nienaganna higiena to tematy, którymi każda z pań będąca w ciąży lub posiadająca dzieci powinna interesować się najbardziej. Dettol chce pomóc mamom utrzymać ich dom i otoczenie w czystości, z dala od szkodliwych zarazków. Dzięki ponad 70 –letniej ekspertyzie w dziedzinie walki ze szkodliwymi zarazkami, Dettol opracował produkty z formułami środków biobójczych, które zapewniają pozbycie się 99,9% bakterii jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo dla dzieci.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak zadbać o zdrowie Twoje i Twojej rodziny, wejdź na stronę www.dettol.pl


1"Higiena rąk i otoczenia Polaków", 2010 r., raport przygotowany przez Reckitt Benckiser i Centrum Zdrowia Dziecka.