https://szczesliwemacierzynstwo.pl

Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku

Dziury w chodnikach, zbyt wysokie krawężniki, brak miejsc do przewinięcia lub karmienia dziecka piersią. Niechętne spojrzenia przechodniów. Codzienna frustracja i zmaganie się z przeszkodami na każdym kroku. Ile trudów musi w ciągu dnia pokonać matka z małym dzieckiem u boku, wiedzą tylko te kobiety, które tego doświadczyły. Czas to zmienić!

Dlatego właśnie 18 maja 2011 roku ruszyła akcja społeczna ofeminin.pl pod hasłem „Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku”, która ma uświadomić wszystkim, że udogodnienia dla mam i dzieci są niezbędne, aby mogły one sprawnie funkcjonować w przestrzeni publicznej.

Cele akcji
W ramach akcji społecznej ofeminin.pl „Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku” ukazywane będą problemy matek z małymi dziećmi, aby nie tylko zwrócić uwagę opinii publicznej i polityków na ich sytuację, ale także, by zachęcić ich do działania i w rezultacie ją zmienić. Akcję wspiera Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, a także partnerzy merytoryczni m.in: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Instytut Matki i Dziecka.

Strona dedykowana akcji
Na stronie dedykowanej akcji „Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku”, która znajduje się pod adresem www.nie-udawaj.pl, znaleźć można artykuły dotyczące sytuacji w Polsce i za granicą, które ukazują zarówno skalę problemu jak i pozytywne przykłady jego rozwiązań.

Znajdziecie tam wywiady z ambasadorkami akcji, do grona których należą Anna Dereszowska, Agnieszka Pomaska, Magdalena Schejbal, Reni Jusis, Odeta Moro – Figurska, Małgorzata Napieralska, Joanna Orleańska, Zuzanna Ziomecka.  Poznacie także opinie ekspertów na temat warunków, jakie powinno się zapewnić mamom i dzieciom w przestrzeniu publicznej, a także relacje Internautek ofeminin.pl z kraju i zagranicy, które opowiadają o udogodnieniach i przeszkodach, z jakimi spotykają się mamy z dziećmi zarówno w małych miejscowościach jak i w metropoliach.

Dlaczego to jest tak ważne?
Mama, która musi załatwić w ciągu dnia wiele spraw w urzędach, zrobić zakupy, iść z nim na spacer, do przychodni, przemieszczać się z wózkiem komunikacją miejską, a w końcu nawet, jeśli chce podróżować po Polsce pociągiem, czy samochodem, napotyka na swojej drodze wiele przeszkód.

Pierwsze utrudnienia to np. schody w bloku bez windy, brak podjazdu przed budynkiem. Kolejne pojawiają się, gdy dziecko trzeba przewinąć w miejscu publicznym lub nakarmić piersią. Nieliczne pokoje dla mamy dziecka, które znaleźć można przeważnie jedynie w centrach handlowych, nie zawsze spełniają standardy higieny. Zły stan ulic, czy brak bezpiecznych i atrakcyjnych placów zabaw, zamienia nawet zwykły spacer w nie lada wyzwanie. Pozytywne przykłady rozwiązań w państwach Europy Zachodniej pokazują, że wcale nie musi tak być, a inwestowanie w udogodnienia dla mam i dzieci procentuje w przyszłości.

A wszystko zaczęło się od…
pomysłu Redaktor Naczelnej ofeminin.pl, Moniki Lubowieckiej, która jako mama kilkumiesięcznej dziewczynki, po perypetiach w jednym z warszawskich urzędów, postanowiła zamienić słowa w działanie i wpadła na pomysł akcji!

Zapraszamy na stronę dedykowaną akcji społecznej ofeminin.pl:
www.nie-udawaj.pl