https://szczesliwemacierzynstwo.pl

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

Vivarto

Przedstawia film na DVD pt.

Tytuł oryginalny: Joulutarina

Scenariusz i reżyseria: Juha Wuolijoki, Finladnia 2007
Gatunek: kino familijne
Czas projekcji: 80 min.

Narodziny najpiękniejszej legendy…


W polskiej wersji językowej: Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr i Anna Dereszowska!

PREMIERA na DVD od 19 LISTOPADA 2011

OBSADA

W głównych rolach występują: Hannu-Pekka Björkman, Kari Väänänen, Minna Haapkylä, Mikko Leppilampi, Laura Birn i Antti Tuisku.

POLSKA OBSADA:

Jerzy Stuhr (dorosły Mikołaj) , Maciej Stuhr (13leni Mikołaj), Anna Dereszowska, Włodzimierz Matuszak, Artur Pontek, Anna Tadeusiak-Kuncewicz, Katarzyna Makuch, Magda Danilewicz, Piotr Bąk, Jan Dołkowski (11lat), Agata Szcześniak (11lat), Stanisław Szcześniak (9 lat)

Nagrania realizował: Filip Kuncewicz w studiach Audiorepublica oraz Papryka

Reżyseria dubbingu: Janusz Dołkowski i Filip Kuncewicz

OPIS FILMU

Setki lat temu zaczęła się najpiękniejsza opowieść na świecie…

W odciętej od świata wiosce w Laponii młody Mikołaj traci w wypadku całą rodzinę.  Mieszkańcy wioski postanawiają wspólnie zaopiekować się osieroconym chłopcem. Każda rodzina będzie sprawowała pieczę nad nim przez okres jednego roku. W każde kolejne Boże Narodzenie Mikołaj będzie przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanawia obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiają się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja.

Kiedy pewnego razu w wiosce zaczyna brakować jedzenia, mieszkańcy są zmuszeni wysłać Mikołaja na naukę zawodu stolarza do pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczy. Coraz sprawniej wykonuje zabawki i są one coraz piękniejsze. Jednak Lisaki, który nie lubi dzieci, zakazuje Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja wzajemnego obdarowywania się jest zagrożona.

POLSKA OBSADA:

Prof. Jerzy Stuhr (głos dorosłego Mikołaja)

Jerzy Stuhr  – jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich, reżyser teatralny i filmowy, laureat wielu nagród filmowych polskich i międzynarodowych; w sztuce dubbingu stworzył m.in.niezapomnianą kreację Osła w Shreeku, znajduje także czas na nagranie wielu bajek dla dzieci- Andersena, Singera i inne.

Maciej Stuhr (głos trzynastoletniego Mikołaja).

Niezwykle uzdolniony polski aktor, który karierę zaczął od występów z kabaretem „Po żarcie”. Aktualnie współpracuję również z Krzysztofem Warlikowskim w Nowym Teatrze. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śluby panieńskie”, „Mistyfikacja”, „Testosteron” . Podkładał głos pod postaci  m.in. w następujących produkcjach: „ Film o pszczołach”,Asterix i wikingowie” oraz „Kurczak mały

Anna Dereszowska (głos dorosłej Aady)

Aktorka teatralno-musicalowa, znana głównie z roli kultowej Korby z filmu „Lejdis” w reżyserii Tomasza Koneckiego. Ponadto zagrała m.in. w takich filmach jak:  „Randka w ciemno” czy „Nidy nie mów nigdy”. Podkładała głos pod postaci m.in. w następujących produkcjach: „Alicja w krainie czarów”, „Niania i Wielkie bum”, „Renifer Niko ratuje Święta”. Aktorka angażuje się w działalność charytatywną, wspierając chore i osierocone dzieci.

PLAN FILMOWY:

Film został nakręcony głównie w miejscowościach Levi i Utsjoki w fińskiej cześci Laponii. Dom Świętego Mikołaja zbudowano na szczycie góry Levi, w sąsiedztwie usytuowanego tam kurortu zimowego. Wioska, w której wychowuje się Mikołaj to w rzeczywistości Utsjoki – kilkanaście domostw dawniej służących pielgrzymom. Warsztat Mikołaja zbudowano w pobliżu muzeum górnictwa w Tytyri, w gminie Lohja. Z kolej dużą scenę targową nakręcono w centrum Turku

REŻYSER O FILMIE:

Juha Wuolijoki opowiada swoją wersję świątecznej legendy
Opowiedz nam o Świętym Mikołaju. Pomysł rozwijałeś razem z Marko Leino i Aku Louhimiesem…

Tak właśnie było. Chcieliśmy się skupić na dzieciństwie głównego bohatera. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że pomysł ten był już eksploatowany w Hollywood. Kiedy przekopaliśmy się przez ogromną ilość materiałów, okazało się jednak, że nie było żadnego filmu, który skupiałby się konkretnie na latach dziecięcych Mikołaja. Naszą ideą było zrobienie filmu o tym, jak temat widzą Finowie i szerzej – Skandynawowie. Nie chcieliśmy robić hollywoodzkiej komedii z Timem Allenem. Skandynawska publiczność by tego nie kupiła. Chcieliśmy zrobić klasyczną opowieść bożonarodzeniową z przesłaniem. Inspiracją dla nas była Astrid Lindgren. Marko napisał scenariusz, ja zająłem się reżyserią, chociaż pomagałem mu też przy tworzeniu ostatniej wersji skryptu. Aku pomagał nam krótko na początku.

W jaki sposób kompletowałeś obsadę?

Największy problem sprawiły mi role dzieci. Castingi zaczęliśmy w 2005 roku. Jedną z pierwszych decyzji było obsadzenie Hannu-Pekka Björkmana (For the Living and the Dead), z którym wcześniej pracowałem przy okazji Gourmet Club. On też pomógł mi wybrać aktorów do ról dziecięcych. Sam odtwarza postać dorosłego świętego Mikołaja. W filmie postać tytułowa jest grana przez trzech aktorów: dziesięciolatka, trzynastolatka i dorosłego. Chcieliśmy, żeby film był imponujący. Potrzebowaliśmy pieniędzy, żeby uzyskać efekt fantazyjności.

Korzystałeś z wielu efektów specjalnych?

Film nie opiera się na użyciu efektów specjalnych, niemniej jednak można w nim znaleźć ponad setkę tego rodzaju ujęć. Chociażby takie drobnostki, jak gwiazdy na niebie.

To twój pierwszy film kinowy. Jak wspominasz pracę nad tak dużym projektem?

Bycie jednocześnie producentem i reżyserem to trochę szalone zajęcie. Wszystko jednak trwało aż dwa lata, więc napięcie rozłożyło się w czasie. Zaczęliśmy kręcić we wrześniu 2006 roku w Laponii, większość materiału nakręciliśmy pomiędzy połową stycznia i połową marca 2007 roku. W sumie mieliśmy do dyspozycji czterdzieści dni zdjęciowych. Wioskę świętego Mikołaja zbudowaliśmy w Laponii, tysiąc kilometrów od Helsinek. Na planie było czterdzieści sześć stopni poniżej zera! Niektórzy mówią, że jeżeli masz do czynienia ze zwierzętami, dziećmi lub ekstremalną pogodą – to masz problem. My mieliśmy wszystkie trzy rzeczy naraz!

Czy te zabudowania wciąż istnieją?

Domek świętego Mikołaja zbudowaliśmy na szczycie góry Levi w Laponii. Ośrodek narciarski, który jest tam usytuowany, był jednym ze sponsorów filmu. Budynek tak im się spodobał, że postanowili go zachować. Jest teraz odwiedzany przez dzieci z całego świata.
Sponsorzy nie ingerowali w scenariusz, w filmie nie ma też product placement ani logo. A mimo to udało nam się zebrać ponad milion euro. Naszym celem było stworzenie czegoś, co w sposób realny przełoży się na funkcjonowanie tych firm.

Jakie masz plany na przyszłość?

Kolejny projekt nosi tytuł Hella W. Hella Wuolijoki była słynną pisarką, businesswoman i dyrektorem YLE (fińska telewizja publiczna). To dramat historyczny, dziejący się w czasie wojny w latach 1932 -1947. Jeszcze nigdy nie nakręcono w Finlandii filmu biograficznego o kobiecie. Tymczasem jej sztuki były wystawiane niemal tak często, jak Szekspira.

O REŻYSERZE:

Juha Wuolijoki – reżyser i producent

Projekty filmowe realizuje we własnej firmie producenckiej – Snapper Films Oy. Ostatnio wyprodukował i wyreżyserował film telewizyjny Gourmet Club, który spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności i krytyki. Został on nagrodzony statuetką Venla jako najlepszy film telewizyjny 2004 roku, Złotą Nimfą za najlepszy scenariusz na festiwalu produkcji telewizyjnych w Monte Carlo i nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego na Long Island International Film Expo w Nowym Jorku.  Święty Mikołaj to jego debiutancki kinowy film pełnometrażowy.

DYSTRYBUCJA

VIVARTO SP. Z O.O
ul. Św. Wincentego 114 lokal u5, 03-291 Warszawa
tel: + 48 22 35 39 602, fax: + 48 22 35 39 603
E-mail: dystrybucja: anna.dziewulska@vivarto.pl
promocja: adrian.majchrzak@vivarto.pl
PR: iwona.lisowska@vivarto.pl
www.vivarto.pl